Jakie rośliny przyciągną motyle do naszego ogrodu? Jak wzbogacić naszą faunę w ogrodzie.Motyle, pszczoły czy trzmiele to nie tylko piękne, ale również szalenie pożyteczne okazy. Dzięki nim nasz ogród żyje. W dzisiejszych czasach gdy tak bardzo dbamy o ład i porządek wiele z niefrasobliwych roślin zostało wypartych z naszych ogrodów na rzecz równo rosnących szpalerów tuj. Monotonne nasadzenia, często nie kwitnące są mało atrakcyjne dla fauny w ogrodzie. Niestety swoją cegiełkę do zmniejszenia ich liczby dokładają również rolnicy, którzy nie pozostawiają już kwiecistych łąk, wolnej miedzy czy różnorodnej obsady pól. Nawet w lasach zamiast wielu roślin coraz częściej są sadzone jedne rodzaje drzew na dużej przestrzeni. Kropką na "i" stają się coraz chętniej wykorzystywane w uprawach i ogrodnictwie opryski i sztuczne nawozy.

Póki jest nadzieja trzeba walczyć o te piękne stworzenia. Sadźmy w naszych ogrodach kwiaty, rośliny miododajne. Jeśli mamy wolny zakątek zasiejmy tam trawę łąkową. Będzie uroczym miejscem w ogrodzie i do tego mało wymagającym. Jej niezaprzeczalnym atutem jest mała częstotliwość koszenia. W donicach na parapetach siejmy kwiaty jednoroczne, a zamiast zasłaniać się od sąsiada płotem lamelowym posadźmy tam rośliny kwitnące - pnące. Pamiętajmy, że 80% roślin, którymi żywią się ludzie jest zapylanych przez pszczoły. Im mniej ich będzie tym mniej pożywienia będziemy otrzymywać. 

Jeśli masz dużo miejsca, a może nawet jakieś wolne miejsce gdzieś w okolicy posadź drzewa owocowe takie jak czereśnia, śliwka, wiśnia czy jabłoń. Dzięki nim owady będą miały tam raj a Ty będziesz mieć darmowe owoce na przetwory zimowe. Nic lepiej nie smakuje. Z ozdobnych drzew warto pomyśleć o lipie, głogu, akacji i przede wszystkim motylim drzewie - budlei. Jeśli masz mniej miejsca mogą to być owocowe maliny, jeżyny, porzeczki, kwitnące róże, czy ozdobny mahoń. Jeśli ogród nie ma nawet tyle przestrzeni można zatem pomyśleć o liliach, orlikach, wrzosach, niecierpkach, floksach, kocimiętce, żeniszku, cyniach, niezapominajkach czy chociażby astrach. Nawet nasz ziołowy ogródek na parapecie może być zbawienny dla owadów. Posadzone lawendy, bazylie, melisy, oregano czy szałwie będą chętnie odwiedzane przez owady.

Zapraszam na bardzo popularny wpis o rododendronach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz