Balkonowy Ogród - nie masz domu z ogrodem a chcesz mieć swoją przestrzeń do relaksu?


fot.Fotolia
Każdy z nas potrzebuje czasami chwili spokoju, oddechu i relaksu. Nie każdy jednak jest w posiadaniu domu z ogrodem gdzie po ciężkiej pracy w mieście może znaleźć chwilę ukojenia dla zmysłów. Fakty są takie, a nie inne. Nic się nie poradzi? Poradzi! Wspaniałym rozwiązaniem takiego problemu jest stworzenie ogrodu na balkonie. Uwierzcie na każdym balkonie można stworzyć swój raj. Najważniejsze są chęci i chęć ofiarowania swojej pracy.  Nawet jeżeli #balkon jest niewielkich rozmiarów można wyczarować tam ciekawy zakątek. 

Przemianę swojego balkonu należy rozpocząć od wysprzątania go i wymierzenia. Na początku proponuje zastanowić się co zrobić z podłogą. Czy ta która jest, wpisuje się w wizerunek odpoczynku i relaksu? Zwykła betonowa lub popękanych płytek poza tym że będzie ciągle zimna będzie nas prawdopodobnie ciągle irytować swoim kiepskim wyglądem. Jest wiele rozwiązań, które możemy w takim wypadku zastosować. Proponuję rozpatrzeć dwie opcje. Pierwsza z nich to płytki drewniane/kompozytowe, które montowane są na gumach. Deski są podniesione więc nie stoją w wodzie, mają cyrkulację powietrza. Szalenie praktyczne i przyjazne. Druga możliwość to sztuczna trawa w rolce. Nowoczesne techniki jej produkowania powodują, że nie traci koloru podczas kontaktu ze słońcem, a swoją strukturą jest bardzo zbliżona do naturalnej trawy. Kładzie się ją bezpośrednio na istniejące podłoże, na przykład betonowe i przymocowuje się ja na klej, aby zapobiec przemieszczaniu. 

Kolejnym wyborem jaki należy dokonać jest wybór krzesła, fotela czy ławki na której chcielibyśmy wypoczywać. Podstawowym kryterium jest wielkość. Jak dużo miejsca mamy na balkonie i jak wiele z tego miejsca chcemy zająć krzesłem czy stolikiem. Na rynku firm produkujących meble ogrodowe dostępna jest bardzo szeroka gama produktów. Możemy znaleźć przedmioty drewniane, ratanowe czy z wytrzymałego plastiku. Jeśli mamy mało miejsca warto wybrać krzesła składane, które po skończonym odpoczynku możemy złożyć i podwiesić na ścianie. Warto sprawdzić czy kupując kilka krzeseł możemy je ułożyć jedno na drugim, jest to też zawsze opcja zwiększanie przestrzeni. 

No dobrze dwa wybory za nami. Co dalej? Przechodzimy do najmilszej części czyli donic i roślin. Mając balkon na niskich piętrach lub blisko bardzo ruchliwej ulicy powinniśmy zbudować wysoką palisadę, aby odgrodzić się od wzroku sąsiadów i hałasu płynącego z miasta. Do tego celu możemy użyć paneli drewnianych, na których zawiesimy doniczki z kwiatami - jest to dobre rozwiązanie dla malutkich balkonów, gdyż panele są płaskie i nie zabiorą powierzchni. Inną opcją jest zasadzenie wysokich, zimozielonych roślin w donicach postawionych nas balkonie blisko jego granicy (jałowiec, tuja, świerk czy cis). Ostatnią opcją jest wykonanie kompozycji kwiatowych nawet w połączeniu z iglakami karłowymi, umieszczonych w donicach zawieszonych na barierce balkonu. Taki szpaler donic, gdy już się rozrosną rośliny w górę i na boki powoduje, że nie tracąc przestrzeni jest zielono i kolorów na około. 

Aranżując balkon pamiętajmy o sobie. O tym co lubimy - kwiaty czy czystą zieleń. Może dodatki w postaci wiatraków, latarenek czy ceramicznych żab. Nie zawsze to co ma sąsiad podoba się nam i wzajemnie. Nie zapominajmy o tym, że to nasz zakątek, a nie dekoratora z modnego pisma. Wspaniale jest się sugerować sesjami w Mój Piękny Ogród, Działkowiec czy Magnolia, ale traktujmy je jako inspiracje, a nie wierne kopie naszych balkonów. Musimy dostosować je do naszej powierzchni ale i czasu czy umiejętności. Jeśli nie mamy czasu czy chęci na przycinanie krzewów, kupmy odmiany kolumnowe. Jeśli często wyjeżdżamy zamiast delikatnych kwiatów posadźmy iglaki karłowate, pelargonie czy lawendy, które nie wymagają tak częstego podlewania.

Mamy już podłogę, meble, donice z tujami, panele czy ewentualnie donice chroniące naszą prywatność. Pozostaje wybrać resztę roślin. Do małych donic, które chcemy powiesić na panelach drewnianych musimy wybrać odpowiednie rośliny. Całość nie może zbyt wiele warzyć aby nie połamać panelu. Warto pomyśleć tu o doniczkach z aluminium który jest lekki. W nich można zasadzić niezapominajki, stokrotki, bratki, groszki pachnące które dodatkowo będą się pięknie pięły po ścianie. Do donic na barierce warto zasadzić lobelie zwisłe, uczep złocisty, godecje, żeniszek meksykański, nierembergia, petunie, nasturcje, werbena, szałwia i wiele innych. Warto je uzupełnić sadząc koleus, starzec czy pachnotkę zwyczajną jako ciekawy dodatek. Ogrom kwiatów balkonowych jest niesamowity. Możemy na obrzeżach donic sadzić kwiaty zwisające, bliżej środka niskie kwiaty i na samym środku wysokie jak tulipany czy czosnki. Pamiętajmy aby komponować je tak, aby kwitły długo i naprzemiennie. 

Kwiatami warto udekorować również stół, parapet czy podłogę jeśli mamy większą przestrzeń. W tak stworzonej #aranżacji nasze zmysły będą mogły odpocząć. Oczy ukoi piękny zielony kolor, nos będzie raczył się zapachem kwiatów a uszy rozpieszczać będą pszczoły, które zbierają nektar z roślin.

Zajrzyjcie też do wpisu
Co siać w marcu?  
Co siać w lutym?  fot.
 http://www.urzadzamy.pl/galeria/uzytkownik/14730/modny-taras-i-balkon-aranzacje/
fot. www.ogrodowisko.pl
fot.  http://infoladnydom.pl/temat/ladnydom/balkon+w+panelach


2 komentarze:

  1. Ja mam balkon i zawsze jest udekorowany kwiatami... balustrada jest pięknie wyrzeźbiona, fotele piękne jakby słomiane... ;) uwielbiam się tam relaksować latem <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak swoje miejsce na balkonie to cudowna sprawa

    OdpowiedzUsuń