Jak przygotować rozsadę sałaty na wcześniejszy zbiór latem

Sałata jest taki cudownym warzywem, które możemy dodać do kanapek i mieć świetne urozmaicenie, wykorzystać jako podstawa do wędzonego łososia i oliwek na kolację czy schrupać do obiadu jako surówkę. Wiele odmian i wiele możliwości. Młode sałaty w sklepie są bardzo drogie a przecież jedna główka na kilkuosobową rodzinę to mało. Swoje zbiory, nie mając szklarni osiągamy dość późno więc co zrobić? Jest na to sposób, zamiast wysiewać końcem marca rozsadę do ogrodu warto już nawet miesiąc wcześniej zasiać nasiona w domu i mieć na koniec marca początek kwietnia gotową rozsadę do ogrodu. Przez wczesnowiosennymi przymrozkami możemy zabezpieczyć ją włókniną, która uchroni przed przemarzaniem a jednocześnie pozwoli na cyrkulację powietrza i przenikanie wody deszczowej do ziemi. 

Jak przygotować domową rozsadę sałaty? Najpierw wybierzmy jakie sałaty lubimy, na rynku nasion jest ogromny wybór: sałata masłowa, głowiasta, lodowa, krucha, dębolistna, karbowana, roszponka, łodygowa, rzymska, włoska, pikantna, rukola, korzeniowa, endywia, zielona, czerwona, czerwono - zielona. W zależności od naszych umiejętności czy chęci zabawy z nasionami możemy znaleźć sałatę tradycyjną z luźnymi nasionami, sałatę w postaci nasiona na taśmie czy nasiona otoczkowane, które zdecydowanie precyzyjniej się sieje niż nasiona luzem. Jeśli nie wiemy jakie sałaty lubimy, chcemy wypróbować różnych a brak dużej ilości miejsca nie pozwala na posianie wielu nasion warto sięgnąć po torebki z nasionami oznaczone nazwą Mieszanka Sałat, które oferuje na przykład firma Legutko. 

Do wykonania rozsady potrzebujemy:
- doniczki / pojemniki po jogurtach
- ziemię do wysiewu
- nasiona sałaty
- znaczniki do opisania 

Sprawa wygląda bardzo prosto. Do kubeczka wsypujemy ziemię, zostawiając około 1 cm wolnego brzegu od góry. Podlewamy lekko wodą. Robimy lekki dołek na środku ziemi. Wsypujemy tam jedno - dwa nasionka. Lekko przykrywamy ziemią i stawiamy na południowy parapet. Warto podpisać doniczkę, aby potem nie zapomnieć co posialiśmy. Jeśli do jednego kubeczka siejemy dużo nasion będzie trzeba je przepikować. 

Jak widać wykonanie rozsady na ogród warzyw jest bardzo proste. Wymaga jedynie czasu i dużo chęci. Pamiętajcie o regularnym podlewaniu gdy ziemia zaczynać schnąć aby nasionka mogły spokojnie kiełkować. Pomimo przygotowania młodych sadzonek sałaty warto początkiem kwietnia posiać sałatę bezpośrednio do gruntu. Gdy ta z rozsady nam już się skończy, siana bezpośrednio do ziemi będzie w idealnym momencie do zrywania. W ten sposób będzie można cieszyć się plonami długo i w odpowiednich ilościach na domową konsumpcję. 

Zachęcam Was do pochwalenia się swoimi zdjęciami rozsad pod postem.
Zajrzyjcie też do wpisu
Co siać w marcu?  
Co siać w lutym?
 


2 komentarze:

  1. Szkoda że nie mam swojego ogródka bo kocham sie w sałatach :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brak ogródka to nie problem, sałaty świetnie rosną również w donicach na balkonie, tarasie czy w oknie kuchennym. Warto spróbować! Kolorowe odmiany będą dodatkową ozdobą :)

      Usuń