Co siać w maju w ogrodzie? Krótkie DIY o tym co robić z rozsadą i pozostałymi nam nasionami warzyw i kwiatów, które się nie doczekały jeszcze swojej kolejki siania.
Maj to czas gdy powietrze robi się dużo cieplejsze, zrzucamy zbędne kurtki i swetry i z wielkim zapałem oraz uśmiechem spędzamy każdą wolną chwilę na dworze. Niestety pamiętajmy o tym, że i w maju potrafią się pojawiać przymrozki więc należy być jeszcze ostrożnym z rozsadą. Nie oznacza to jednak, że nic nam nie wolno. Do piętnastego maja należy hartować nasze rozsady, aby były gotowe do wysadzania do gruntu po tzw.zimnej Zośce. To ogólnie przyjęty dzień - 15 maja - po którym już spokojnie można wszystko sadzić. O ile większym roślinom świeżo posadzonym, lekkie przymrozki nie zaszkodzą, o tyle sadzonki pomidorów, papryki czy sałaty mogą zmarznąć i ucierpieć. 

Maj to miesiąc, w którym możemy jeszcze wysiewać do grunty kwiaty i warzywa, których jeszcze nie zdążyliśmy wysiać z poprzednich miesięcy, ale również tak długo oczekiwane kwiaty jednoroczne i warzywa jak chociażby ogórki. melony czy arbuzy, które są delikatne i potrzebują innych warunków wschodu. To dobry czas na sianie roślin pnących jak powój trójbarwny, wilec, fasola pnąca ozdobna. Na rozsadniki można siać rośliny dwuletnie aby mieć piękne sadzonki na przyszły rok.

Warto posiać sobie rośliny jednoroczne do donic na balkonach i tarasach, które już niedługi będą cieszyły nasze oczy kolorem i wabiły motyle do naszego ogrodu. Pomiędzy nimi można będzie dosadzić np, coleusy które pięknie wzbogacą kompozycje. Jeśli już teraz chcemy cieszyć oczy kolorem w ogrodzie możemy się wspomóc posadzeniem bratków i stokrotek, które są już oferowane w sklepach ogrodniczych i szkółkach. Pamiętajmy jednak by wybierać te z naszych polskich hodowli, z naszego klimatu, produkowane w najbardziej naturalnym środowisku, a nie te z marketów przywożone z Holandii, pędzone a sztucznych szklarniach. Po pierwsze i przede wszystkim dlatego, aby miec zdrowie, wytrzymałe okazy, które będą nas cieszyły długo, a po drugie dlatego, że kupując w rodzimych firmach wspieramy naszych producentów i doceniamy ich ciężką pracę. Nie zapominajcie już o regularnym koszeniu trawnika on Wam się odwdzięczy po stokroć.

Zajrzyj koniecznie też tutaj: co siać w lutym, w marcu, kwietniu?

2 komentarze: