Naturalny nawóz uzyskany z domowych odpadów - recycling / DIY - popiół

Aura z oknem nie napaja pozytywną energią, w domu chłodno. Tylko przytulny płomień w kominku daję nutkę nadziei, że będzie lepiej. Oj tak, jeszcze trochę i wiosna w pełni nas przywita. Na razie uzbrojeni w cierpliwość dajmy naszym roślinom przejść ze stanu spoczynku w powolne budzenie się do życia. Tak jak i ludzie, tak i rośliny potrzebują odpoczynku i regeneracji. Nie starajmy się sztucznie pobudzać naszych roślin do wzrostu, jeszcze nie teraz. Dajmy im czas, a one się nam odwdzięczą latem. Nie znaczy to, że nie możemy im pomóc. Zadbajmy o nie, przytnijmy, pograbmy wokoło liście, dajmy nawóz, podlejmy - jeżeli warunki temperaturowe na to wszystko pozwalają pracy jest co nie miara. Nawoźmy? No właśnie ale czym? Sklepowe pułki uginają się pod ofertą nawozów -  naturalne, sztuczne, długo, krótko działające, w płynie, w granulkach, uniwersalne i dedykowane do konkretnej grupy roślin. Przy wyborze aż głowa boli. Dawniej, w pięknych ogrodach naszych babć i dziadków wykorzystywano to, co było pod ręką, mimo to plony były wspaniałe. Robiono własny kompost, używano nawozu w postaci zwierzęcych odchodów, a nawet a może przede wszystkim wykorzystywano popiół z pieców domowych. No właśnie i o tym dzisiaj będzie mowa. 

Ludzie już zapomnieli albo nie wiedzą i często ten dobroczynny odpad z domu zostaje zabrany w wielkich worach przez firmy oczyszczające miasta i wsie w ramach standardowego wywozu śmieci. A to takie łatwe aby go ponownie wykorzystać. Wystarczy zbierać go przez okres grzewczy do pojemników, następnie w miarę możliwości rozsypywać pod roślinami czy na polu/warzywniaku. Potem wystarczy przegrabić / przekopać te miejsca, tak aby popiół się wymieszał z ziemią i gotowe. Prawda, że to proste? Jeżeli jesteśmy posiadaczami kompostownika, popiół możemy tam wyrzucać i wspaniale wzbogacać nasz późniejszy nawóz. Kompostowanie popiołu jest idealnym rozwiązaniem, ze względu na obniżenie pH popiołu przez inne kompostujące składniki jak liście, dzięki czemu przetrawiony, gotowy kompost będzie bezpieczny dla roślin.

Popiół z kominka jest bogaty w magnez, potas, fosfor i sód, jest również obfitym źródłem wapnia przez co ma wysokie pH, należy pamiętać, aby korzystając z niego, już nie sypać wapnem ogrodów. Jest doskonałym nawozem w porównania z innymi nawozami ze sklepów nie posiada jedynie azotu. Możemy go sypać pod wszystkie rośliny. Uważajmy jednak aby nie przenawozić naszych ogrodów i nie sypać za blisko pni aby ich nie popalić. 

1 komentarz:

  1. Właśnie działkę oczyszczony po zimie. Sporo trawy, gałęzi i innych rzeczy pali się w beczce. Przynajmniej teraz wiem co z popiołem zrobic 😊

    OdpowiedzUsuń