Żywa architektura czyli jak i z czego wykonać naturalny namiot, wigwam czy tunel w ogrodzie


fot. www.zielonyogródek.plŻywa architektura czyli wpis o tym jak i z czego wykonać naturalny namiot, wigwam czy tunel w naszym ogrodzie. Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Ja mniej więcej od dwóch lat spotykam się co jakiś czas z takimi projektami. Są niesamowite -  małe i duże, zielone i kwitnące. Każdy znajdzie jakąś formę dla siebie. Dla fanów nowoczesnego ogrodnictwa - kule w donicach, dla miłośników tradycji - altanka, a dla rodziców i dziadków małych dzieci namiot lub tunel. Te wszystkie formy i wiele innych można uzyskać dzięki naturze. 

W naszym klimacie najczęściej do wykonania żywej architektury wykorzystuje się wierzbę. Łatwo się ją ukorzenia, nie ma dużych wymagań glebowych, nie jest wrażliwa, a do tego jest elastyczna i łatwo się ją formuje. Ciężko znaleźć w naszym klimacie drugą taką roślinę. Alternatywą dla niej i dla mniejszych budowli jest groszek :) pięknie kwietnie, pachnie, a jak posadzimy groszek cukrowy to i podjeść można. Groszek niestety jest jednoroczny, bardziej wrażliwy i delikatny więc należy być ostrożnym. Wróćmy więc do wierzby.

Pojawiło się już kilka firm, które oferują swoje usługi, pomoc, doradztwo i kursy w temacie żywej architektury. Zbudują za nas lub nauczą nas jak to się robi. Dla osób bardziej odważnych i lubiących podejmować wyzwania to nie będzie skomplikowane. Od czego zaczynamy? Krok pierwszy to zaopatrzyć się w sadzonki lub witki wierzby. Na trawie, łące czy w innym miejscu, w którym chcemy uzyskać taką budowlę należy wytyczyć brzegi np.namiotu i oczyścić je z trawy. Następnie taki kształt obsadzamy wierzbą, musi być ona wsadzona na głębokość 20-30 cm i co około 10- 15 cm od siebie. Kolejnym krokiem jest powiązanie ze sobą wierzchołków tak by powstało coś na kształt namiotu. Dla wzmocnienia warto poprzeplatać altankę dookoła witkami tak by konstrukcja była mocniejsza i stabilniejsza - pamiętając by zostawić otwór na wejście. I gotowe. Jeśli nie macie wikliny można wykonać taki stelaż np z gałęzi, bambusa czy innych tyczek i przy każdej posadzić nasiona groszku, który będzie się po nich pioł w górę i pokryje całość tworząc piękny namiot do zabawy dla dzieci.

Jeśli nie interesuje Was taki rodzaj architektury, wolicie tradycyjne meble, domki i altanki koniecznie zajrzyjcie Tutaj.

 
fot. www.fajneogrody.pl

fot. www.nawschodziepolski.blogspot.com

fot.www.fajneogrody.pl

fot.www.zyweploty.com 

 fot.www.fajneogrody.pl


A Ty masz już swój boski zakątek w ogrodzie? A może na balkonie czy tarasie? Przeczytaj koniecznie o tym jak nauczyć się cieszyć swoim życiem?


2 komentarze:

  1. Ten ze zdjęcia tytułowego jest boski, chciałabym taki mieć!

    OdpowiedzUsuń