Jak pozbyć się chwastów? Jak sprawić by przestały nam przeszkadzać? Zmora czy dar?


Ogrodnik mały czy duży każdy z nich wie, że wszystko w ogrodzie może nie urosnąć - kwiaty, drzewa, byliny czy krzewy mogą nam nie urosnąć, ale jedno zawsze urośnie! Chwasty. O tak, one nas nie zawiodą. Pojawiają się w ogrodzie jako pierwsze i znikają z nich jako ostatnie. Żadne warunki atmosferyczne im nie straszne. Susza, deszcz, grad, ulewa czy pełnia słońca wszystkie są jakby ich wymarzonymi. Nic im nie jest straszne. Walka wręcz z nimi, tradycyjnymi metodami - graczka czy nożyk to walka z wiatrakami. Jakby śmiały się z nas i naszych poczynań. Z jednym przegrywają - opryski. No tak ale opryski wnikają w glebę, niszczą faunę i florę naokoło. Nie warto chyba aż tak ryzykować, chociaż czasami i ja im tak grożę. Ściółkowanie? Dobra alternatywa, jednak i przez agrowłókninę czy dużą ilość kory również potrafią się przedostać. Ba, a niech kogoś podkorci dowiezienie świeżej ziemi na wierzch rabat, wysiew chwastów murowany. 

Chwast, chwast, chwast...ale co on tak przeszkadza? Może jednak warto się z nim zaprzyjaźnić? Dać mu szansę? Wierze, że wielu z Was właśnie aż się zapowietrzyło na samą  myśl o tym. No fakt, te piękne ogrody prowadzone przez sprawne firmy ogrodnicze, wymuskane i dopieszczone w każdym calu, no tam to nie przystoi mieć chwasty!? No, ale my, zwykłe szaraczki dbające o nasze ogrody sami, często jako pasjonaci i amatorzy czy my nie moglibyśmy dać im możliwości na przyjaźń? Jak? Zróbmy z nich rośliny pożyteczne. W jaki sposób? Proste! 

Jakie mamy najczęstsze chwasty w Polsce?  Zacznijmy od znanej wszystkim rośliny zwanej mleczem, a dokładniej to mniszek lekarski. Chwast? No każdy powie Tak! Nie koniecznie. Dla wielu ludzi jest on bardzo cenny, wykonują z niego nalewki, miody i syropy, które wspaniale wzmacniają organizm i pomagają w infekcjach dróg oddechowych. Kolejny chwast - perz. A wiecie, że jego kłącza są moczopędne, obniżają poziom tłuszczów i cholesterolu? Kolejna jest pokrzywa, która jest moczopędna, przeciwbiegunkowa, pomaga w kamicy, a przygotowana z niej gnojówka wspaniale zasila nasze warzywa w ogrodzie. To tylko trzy najpopularniejsze chwasty, a ile mają zalet. Jest ich o wiele więcej i większość ma działanie lecznicze lub znajdzie inne pożyteczne, zastosowanie w naszym życiu. Czy warto więc tak walczyć? Proponuję się z nimi zaprzyjaźnić i dać szansę im na odwdzięczenie się nam za to, że nie lejemy ich chemią. 

Zachęcam Was do poczytania o tym jak szalenie ciekawe właściwości mają inne chwasty i jak mogą Wam pomóc, nie latajmy co chwilę do apteki po kolejne witaminy, suplementy i inne wspomagacze rozejrzyjmy się dookoła jest tyle roślin, które mają te same właściwości. 

Jeśli przebrnęliście do końca tego wpisu zachęcam Was do zajrzenia do wpisu o kompostowaniu, gdzie również znajdziesz zastosowanie dla swoich chwastów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz