Kamień w ogrodzie. Hit czy Kit? TOP5Mijający sezon ogrodowy był przepełniony dyskusjami na temat tego co jest hitem, a co kitem w ogrodach. Jak zawsze i we wszystkim zdania były podzielone. Jedni uważają, że ich przestrzeń zielona to rośliny i natura i nie ma tam miejsca na kamienie (hmm kamienie też są przecież naturalne) podczas gdy inni kompletnie nie wyobrażają sobie ogrodów bez nich. I co tu wybrać? Kogo zdanie podzielać? To oczywiste - swoje własne. Twój ogród to Twoja kompozycja i ich realizacja. Nigdy wszystkim się nie dogodzi. Pamiętaj o tym jako o najważniejszym przesłaniu :)
A teraz do konkretów. Kamień w ogrodzie może być strasznie kiczowaty jeśli zostanie użyty w zły sposób. Jego obecność nie powinna być dominująca, natomiast powinna pasować kompozycyjnie do całości. Wykorzystanie kamienia może mieć wiele pozytywnych zastosowań jak schodki, obrzeża, nawierzchnie, ogrodzenia, ławki, oczka, tarasy. Ale na litość nie mieszajcie kilku kolorów drobnego kamienia razem, nie łączcie go falami z kolorową korą. Nie twórzcie kompozycji na miarę tęczy na niebie. O zgrozo dekoracją i  kolorem w ogrodzie mają być rośliny. Nie zapominajcie o tym! Jak bawić się kolorem można nauczyć się czytając ten artykuł.

źródło: http://www.greenthinking.pl/Do pisania tego artykułu podchodziłam kilka razy. Bardzo dużo podróżujemy po kraju i wiem jak różne gusta są wśród ludzi. Nie koniecznie zależy to od człowieka, czasami od rejonu, sąsiadów, sytuacji finansowej czy możliwości intelektualnych. Dlatego bardzo ciężko mi napisać czy Kamień w ogrodzie to hit czy kit. Wiem jednak że warto podpowiadać to co jest dobre. Dlatego poniżej przedstawiam listę TOP5 prawidłowego wykorzystania go:


1. Kaskady 

zdj. forum.oczkowodne.net

2. Schody

fot. www.ekspertbudowlany.pl/blog

3. Murki

fot. www.urok-kamienia.pl

4. Ogrodzenia

fot. www.ogrodzeniazkamieniaolo.pl

5. ŚcieżkiZauważyliście pewną prawidłowość na tych zdjęciach? Jeśli kamień jest drobny i jest go dużo jak w przypadku ogrodzenia, wtedy nie dodajemy już zbędnych, kolejnych, drobnych, elementów jak "misz masz" w postaci małych roślinek. Chcąc dodać rośliny, wykorzystać można duże okazy, powielać jeden gatunek na przykład wysokich traw. Wykorzystując w ogrodzie duże kamienia (pozostałe zdjęcia) postarajmy się aby te zostały wkomponowane w naturę, pozwólmy aby porosły je mchy, niech rośliny okrywowe zasłonią ich krawędzie. 
Ile gustów tyle opinii, ale kierujmy się w wyborze umiarem. Nie mieszajmy różnych kamieni ze sobą, nie mieszajmy odcieni kamienia, nie przesadzajmy z jego ilością w ogrodzie. Zdecydowanie nie będzie dobrym wyborem malowanie ich farbami, rozrzucanie po ogrodzie bez planu ani tworzenie kolaży jakby rozrzuconych z worka kamieni. 
A Wy jak macie wykorzystane kamienie? Lubicie je? Pochwalcie się w komentarzach.

10 komentarzy:

 1. Bardzo lubię kamień i drewno w ogrodzie. Ale nie korę. Jakoś nie mogę się do niej przekonać. U mnie jest zbyt mokro i kora pleśnieje. Ale należy też pamiętać, że ogród to głównie rośliny i nie możemy przesadzić z ilością kamienia. Ale u mnie trochę go jest ;-) głównie dookoła oczka wodnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak umiar we wszystkim jest wskazany :)
   Kora też ma swoje pozytywne zastosowanie w ogrodzie ale zwykła, tradycyjna a nie ta sztucznie barwiona

   Usuń
  2. Ja nawet tradycyjnej mówię nie ;-) wolę rabaty gdzie rośliny tworzą spójną całość i pokrywają całą powierzchnię.

   Usuń
 2. Tak lubię kamień, zwłaszcza te stare murki, których zostało tak mało. Nie odpowiadają mi teraz te zabawy w ,,twórców'' z kamieniami w przydomowych ogródkach. Mam wrażenie jakby ktoś przez pomyłkę postawił dziwną chałupę w kamieniołomie. Kora i zrębki jako podkład dla roslin tak, a nie jako ozdobnik tak uważam. Dziwacznie wygladają te wielkie domy na malutkich działeczkach obsypanych kamieniem i kolorowymi zrębkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą we wszystkim co napisałeś/aś. Nie ma nic piękniejszego niż natura i to w jej kierunku powinniśmy dążyć.

   Usuń
 3. Kolorowej kory nie lubię.Pozostałe zdjęcia podobają mi się. Artykuł ciekawy,można skorzystać z podpowiedzi w nim zawartych. Ja mam zwykłe otoczaki w ogrodzie,mieszkam w lesie więc pasują no i nic mnie nie kosztowały :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam taki recycling ogrodowy, korzystanie z tego co w okolicy i wkomponowywanie się w nią. Cieszę się że zawarłam w artykule interesujące informacje.

   Usuń
 4. Jeśli ma sie pomysł na ułożeułożenie kamienia to może naprawd3 fajnie wyglądać. Na twoich zdjęciach super to wygląda i jeśli i mb9e chodzi to uważam że to hit

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja uwielbiam kamień naturalny, np. łupek, w ogrodzie. Wygląda naprawdę zjawiskowo taka surowa ścieżka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podobają mi się te kamienne ścieżki :)

  OdpowiedzUsuń